کمپرسور باد چیست و چگونه عمل می نماید

کمپرسور باد
انواع کمپرسور باد با موتور پراید دینامیکی جابجایی مثبت
انواع کمپرسور باد متداول در مصارف صنعتی
مارس 28, 2017
کمپرسور باد دینامیکی جنرال پمپ مشهد
آشنایی با کمپرسور باد دینامیکی
می 1, 2017
Show all
آشنایی با انواع کمپرسور باد رفت و برگشت دینامیکی جابجایی باد مثبت

کمپرسور باد چیست و چگونه عمل می نماید

کمپرسور باد یک نوع ماشین است که برای متراکم کردن سیالات تراکم پذیر مثل گازها و بخارات از آن استفاده می شود . در این کمپرسورها با انجام عملیات متراکم سازی فشار گاز یا بخار را برای استفاده در مصارف مختلف افزایش می دهند .

کمپرسور باد

امروزه کمپرسور باد نقش مهمی در زندگی و صنعت بشری دارد . به کار گیری انواع آن در شاخه های مختلف صنایع ، پزشکی و لوازم خانگی گویای اهمیت این ماشین آلات می باشد .

از جمله مصارف کمپرسور باد در لوازم خانگی می توان به استفاده از آن در یخچال ، فریزر ،کولر گازی ، جارو برقی و … اشاره نمود.

همچنین استفاده از کمپرسور باد در دریل های دندانپزشکی و هوای مورد استفاده در بیمارستانها از موارد کاربرد در پزشکی این تجهیزات می باشد .

کمپرسور باد در صنایع هواپیمایی نیز برای تأمین هوای فشرده ی موتور توربین ها و در صنایع مختلف برای تأمین هوای فشرده سیستم های پنوماتیکی ، میعان گازها ، ذخیره سازی گاز و … کاربرد دارد .

امروزه کمپرسورها با انواع فشار مکش و فشار دمش طبق نیاز صنایع ساخته می شوند و به فروش می رسند .

تجهیزات اصلی کمپرسور باد عبارتند از:

مخزن
مخازن هوای فشرده، برای ذخیره هوای خروجی کمپرسور باد مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به میزان قشار مورد نیاز ، دارای فشار کاری متفاوتی می باشد که معمولاً بین بین ۸ بار تا ۱۳ بار متغیر است.

میکرو فیلتر
میکروفیلترها، تجهیزاتی هستند، جهت جذب ذرات غبار و روغن و ناخالصی های موجود در هوای فشرده. انواع میکرو فیلترها عبارتند از: پری فیلتر، میکرو فیلتر اولیه ، میکرو فیلتر ثانویه و میکرو فیلتر سیلیکونی

درایر جذبی
شامل دو برج فولادی همراه با مواد جاذب و شیرهای تخلیه برقی می باشد. این مواد جاذب، بخار آبی را که در مسیر هوای فشرده قرار دارد تا میزان بسیار زیادی جذب می کند. نقطه شبنم = حدود -۴۰ C

درایر تبریدی – خشک کن
عملکردی شبیه به یخچال دارد ، به طوری که هوا را سرد کرده و ذرات بخار آب موجود در هوا در اثر این سرما به آب تبدیل می گردد و از راه شیرهای تخلیه، خارج می شود. نقطه شبنم این کمپرسورها = حدود +۲ C

تله آبگیر و روغن گیر
میکرو تراپ
تله آبگیر بعد از کمپرسور نصب می گردد و ذرات آب و روغنی را که در هوای خروجی از کمپرسور وجود دارد را جذب کرده و از ورود این ذرات به مخزن جلوگیری می کند. عنواین دیگر با کاربری خاص: واتر تراب

 

كمپرسورها را برحسب نياز در اندازه هاي مختلفي مي سازند و با توجه به نحوه كاركرد به سه نوع پيستوني ، دوار و گريز از مركز تقسيم مي شوند . كار كمپرسورها ، ايجاد نيروي مكش لازم براي مكيدن گاز مبرّد از اواپراتور ، متراكم كردن گاز ، و سپس فرستادن آن به كندانسور است ، كه در آن گاز به مايع تبديل مي شود . مكندگي كمپرسور ، گاز را از سمت راست فشار ضعيف به سمت فشار قوي منتقل مي كند ، و حجم گازي كه بايد متراكم شود بستگي به ميزان جابه جايي پيستون كمپرسور دارد .

كمپرسورها را برحسب نياز در اندازه هاي مختلفي مي سازند و با توجه به نحوة كاركرد به سه نوع پيستوني ، دوار و گريز از مركز تقسيم مي شوند . كار كمپرسورها ، ايجاد نيروي مكش لازم براي مكيدن گاز مبرّد از اواپراتور ، متراكم كردن گاز ، و سپس فرستادن آن به كندانسور است ، كه در آن گاز به مايع تبديل مي شود . مكندگي كمپرسور ، گاز را از سمت راست فشار ضعيف به سمت فشار قوي منتقل مي كند ، و حجم گازي كه بايد متراكم شود بستگي به ميزان جابه جايي پيستون كمپرسور دارد .

وظيفة كمپرسور باد در سيستم تبريد تراكمي اين است كه با ايجاد اختلاف فشار لازم ، جريان مبرّد را از يك قسمت سيستم به قسمت ديگر برقرار كند . در اثر وجود همين اختلاف فشار بين سمت فشار قوي و سمت فشار ضعيف است كه مايع مبرّد از ميان شير انبساط به اواپراتور رانده مي شود . براي اينكه بخار كم فشار ، اواپراتور را ترك كند و راهي واحد تقطير شود بايد فشاري بيشتر از فشار موجود در قسمت مكش واحد تقطير داشته باشد .

كمپرسورهايي كه در تهويه مطبوع به كار مي روند برحسب اصول كار به انواع زير تقسيم مي شوند :
۱- کمپرسور های دینامیکی : که شامل دو دسته ی کمپرسور های محوری و شعاعی ( گریز از مرکز ) می باشد .
۲- کمپرسورهای جابجایی مثبت :  کمپرسورهای دوار و رفت و برگشتی در این دسته قرار  دارند .

در پست های آتی به معرفی انواع کمپرسور باد از نظر ساختمان ، طرز کار و روش متراکم سازی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .

شرکت جنرال موتور مشهد با کادری مجرب فعال در زمینه ی تولید انواع کمپرسور باد با موتور پراید در کشور آماده ی ارائه هر گونه مشاوره و ارائه ی خدمات به هم میهنان عزیز می باشد .

مشاوره رایگان: مهندس علیجانی 09155131358

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *